Skip to content

Proklatě rychlé titulky

Last updated on 14. 4. 2023

U titulků často platí, že méně znamená více. Proč? Titulky se musí vejít do omezeného prostoru a času. Pokud jde o prostor, musí se vejít do dolní části obrazovky nebo plátna a musí být dostatečně velké, takže to nemůžou být dvě lajny blech. Na to se ale podíváme jindy.

Teď mě zajímá druhé omezení, časové. Málokdo si totiž uvědomuje, že titulky se musí vejít i do proklatě omezeného času a v tomto omezeném čase se musí dát učíst. Jde tedy o jejich rychlost, o to, kolik vyjde titulků na jednu sekundu. Když budou moc rychlé, diváci je nestačí přečíst, když budou moc pomalé, budou je číst dvakrát nebo vícekrát. Maximální rychlost tedy vyplývá z toho, jak rychle je běžný divák schopen číst, ale navíc mu musí zbýt dostatek času na to, aby mohl vnímat kromě textu i obraz a děj. Jinak si film neužije, místo filmového zážitku absolvuje maratón v rychločtení a neuvidí o mnoho víc než spodní část obrazu. Příliš rychlé titulky tak někdy můžou vést k tomu, že divák film nebo seriál nedokouká nebo na titulky obecně zanevře.

Já jsem takhle nedávno vzdal izraelský seriál When Heroes Fly. V televizích se tradičně titulkuje s rychlostí 12 znaků za sekundu, streamovací portály povolují až 17 znaků za sekundu, což už je celkem vysoká rychlost. V anglických titulcích ke zmíněnému seriálu ale není výjimkou 28 znaků za sekundu a třeba v první epizodě roluje „zakázanou rychlostí“ (nad 17 znaků za sekundu) 529 titulků z 1023, tedy víc než polovina. To se prostě učíst nedá a bez uzardění to vzdávám. A podobně to vzdají vaši diváci, pokud budou příliš rychlé vaše titulky. Jak je zpomalit, to si ukážeme v některých dalších příspěvcích.

Ilustrace: Midjourney

Komentáře jsou vypnuty, ale trackbacky a pingbacky jsou povoleny.